Історія кафедри спорту і спортивних ігор

КАФЕДРА СПОРТУ І СПОРТИВНИХ ІГОР

Кафедра спорту і спортивних ігор факультету фізичної культури Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка функціонує як окремий структурний підрозділ з 22 червня 1981 року.

 

Історія кафедри спорту і спортивних ігор

Історія кафедри розпочалась 18 червня 1975 р., коли наказом Міністерства освіти СРСР кафедру легкої атлетики та спортивних ігор перейменовано на кафедру спорту і спортивних ігор (завідувач кафедри – Б. О. Одинцов), а 22 червня 1981 р. наказом Міністерства освіти УРСР кафедру спорту і спортивних ігор поділено на дві – спорту і спортивних ігор (завідувач – С. М. Сінгаєвський), легкої атлетики з методикою викладання (завідувач – В. О. Жабенко).

Тоді кафедра спорту і спортивних ігор виявилася наймолодшою у складі кафедр факультету, хоча цикл її дисциплін та викладачі, які їх викладали, увійшли до сторінок історії як одні з перших у роки заснування факультету. Ними були: Л. М. Ляпустіна, В. К. Малахов, Д. Я. Цвіркун, І. Ф. Ракута, Є. В. Гільд, М. П. Ленчин, В. М. Качур. Склад кафедри у 1981 році був такий: С. М. Сінгаевський (завідувач кафедри, 1963 р.), В. І. Білоус, Т. А. Сапешко, І. О. Кіріллов, І. І. Чупрін, О. П. Чміль, О. П. Шишкін, І. О. Федотова.

 Від початку існування завідувачами кафедри були: С. М. Сінгаєвський (1981-1983 рр.), І. І. Чупрін (1983-1984 рр.), Е. Л. Левицький (1984-1999 рр.), І. О. Кіріллов (1999-2006 рр.), О. П. Петров (2006-2014 рр.), Стасюк І. І. (2015-2016 рр.), Козак Є. П. (2016-2017 рр.). Від серпня 2017 року і до сьогодні  кафедру очолює Прозар М. В., кандидат наук з фізичного виховання та спорту, доцент.

 Успішно захистили кандидатські дисертації викладачі та випускники кафедри С. М. Сінгаевський, Л. М. Слупський, Хапко В. Ю., Свіргунець Є. М., Дутчак М. В., Козак Є. П., Гуска М. Б., Солтик О. О., Радченко О. В., Зубаль М. В., Стасюк І. І., Прозар М. В., Алєксєєв О. О., Петров А. О., Стасюк В. А. Значна кількість викладачів досягли успіхів у навчальній та науковій роботі, окремі удостоєні почесних звань та відзнак: доцент С. М. Сінгаєвський – «Заслужений працівник фізичної культури і спорту України», «Відмінник освіти України»; доцент Е. Л. Левицький – «Заслужений працівник фізичної культури і спорту України», «Суддя національної категорії»; доцент В. І. Білоус – «Відмінник народної освіти України»; доцент О. П. Шишкін – «Заслужений тренер України», «Суддя міжнародної категорії»; доцент О. П. Петров – «Заслужений тренер України»; М. Б. Гуска – «Заслужений тренер України».

В історії розвитку кафедри та факультету особливої уваги заслуговує С. М. Сінгаєвський, який тривалий час перебував на адміністративних посадах. Розпочав викладацьку діяльність на факультеті у 1963 році. У 1981-1982 роках працював на посаді завідувача кафедри спорту і спортивних ігор. Обирався секретарем партійного бюро факультету, депутатом міської ради. Очолював факультет 19 років (1983-2002 рр.). Відповідальні посади зобов’язували докладати немалі зусилля, спрямовані на організацію навчально-виховного процесу, наукової роботи, вирішення кадрових питань, на підвищення рівня навчально-тренувального процесу, підготовку спортсменів міжнародного класу, розвиток окремих видів спорту, підвищення ролі колективу кафедри, факультету, інституту в спортивних здобутках України. Так, було здійснено конкретні зміни в навчально-виховному процесі, збільшилась кількість і якість публікацій членів кафедри, значно підвищився кваліфікаційний рівень студентів-спортсменів та їх досягнень.

 С.М. Сінгаєвський був висококваліфікованим і ерудованим викладачем, володів глибокими, різнобічними професійними знаннями. Активно і плідно займався науковою діяльністю, був автором багатьох наукових праць, зокрема, навчальних посібників, монографії.

Є люди, чий внесок у спортивну славу факультету є особливо помітним. Ці слова повною мірою стосуються випускника нашого факультету Ігоря Турчина. Київський “Спартак”, який він очолював, виграв 20 чемпіонатів СРСР і 12 Кубків Європейських чемпіонів. За високі показники у міжнародних змаганнях “Спартак” і його тренера було внесено до Книги рекордів Гіннеса. За даними Європейської гандбольної федерації “Спартак” нині займає перше місце у рейтенгу жіночих команд Європи. Спартаківки ЗМС 3. Турчина, Л. Бобрусь, М. Маршуба, Г. Маноха – випускниці нашого факультету двічі завойовували звання чемпіонів Олімпійських ігор (1976,1980), бронзові призери (1988 р.), двічі – чемпіони світу.

Успішними також були виступи команд баскетболістів (тренер – С. М. Сінгаєвський,), волейболістів (тренери – Слупський Л. М.), жіночої баскетбольної команди (тренер – Т. А. Сапешко). Чоловіча команда гандболістів (1968 р.) стала чемпіонкою педвузів України і її гравцям присвоєно звання кандидатів у майстри спорту СРСР (тренер – Л. О. Цветков, капітан команди – В. Олищук).

Особливих успіхів досяг викладач-тренер О. П. Шишкін. Значна кількість студентів-борців успішно виступила на міжнародних змаганнях – Олімпійських іграх, чемпіонатах світу та Європи. Гордістю факультету та університету стали заслужений майстер спорту, 4-разова чемпіонка світу, учасниця Олімпійських ігор в Атланті з боротьби дзюдо (5 місце) Тетяна Бєляєва; заслужений майстер спорту, дворазовий чемпіон світу, бронзовий призер XXVI Олімпійських Ігор  Заза Зазіров; майстер спорту Міжнародного класу, володар Кубка світу з боротьби самбо в команді Марина Чистякова; призер чемпіонату світу з боротьби дзюдо Ольга Ніколайчук; чемпіони та призери чемпіонатів Європи і світу, майстри спорту України міжнародного класу Олександр Журавель, Олександр Коломієць, Ігор Савчук, Олег Мартиненко, Олександр Вовк, Руслан Задворний, Геннадій Білодід, Алла Климович, Галина Том’як, Наталія Войналович, Олена Кумечко, Анжела Цуркан.

Відомою постаттю на кафедрі та факультеті був В. І. Білоус, який навчався у Москві в цільовій аспірантурі Державного центрального ордена Леніна інституті фізичної культури. Після її завершення повернувся на факультет і виконував обов’язки заступника декана. Розумний, обдарований фахівець створив багато наукових праць, методичних посібників. Найвагоміший з них – “Спортивно-педагогічне удосконалення”, складається з двох томів.

За останнє десятиліття здобувачі вищої освіти показують колосальні результати майже зі всіх видів спорту, які функціонують на кафедрі спорту і спортивних ігор.

Так, розпочинаючи з 2013 року значних успіхів досягають спортсмени, беручи участь у змаганнях з настільного тенісу під керівництвом Алєксєєва Олександра Олексійовича. Зокрема, йдеться про Бердника П. П. (ХІ літня Універсіада України (16-21.04.2013 р. м. Нова Каховка) ІІ місце командні змагання серед чоловіків, ІІІ місце в особистих змаганнях серед чоловіків; ХІІ літня Універсіада України (6-11.04. 2015 р. м. Івано-Франківськ) ІІІ місце командні змагання серед чоловіків, І місце парні змагання серед чоловіків); Бучацького С. М. (ХІІ літня Універсіада України (6-11.04. 2015 р. м. Івано-Франківськ) ІІІ місце командні змагання серед чоловіків, І місце парні змагання серед чоловіків, ІІІ місце особисті змагання серед чоловіків; ХІІІ літня Універсіада України (24-28.04. 2017 р. м. Житомир) ІІ місце змішаний парний розряд); Вараву К. С. (ХІІІ літня Універсіада України (24-28.04.2017 р. м. Житомир) І місце командні змагання серед жінок, ІІ місце парні змагання серед жінок); Чорнобаєва С. А. (ХІІІ літня Універсіада України (24-28.04.2017 р. м. Житомир) ІІІ місце командні змагання серед чоловіків); Моцик І. П. (ХІІІ літня Універсіада України (24-28.04.2017 р. м. Житомир) І місце командні змагання серед жінок, ІІ місце парні змагання серед жінок, І місце особисті змагання серед жінок, ІІ місце змішаний парний розряд); Налісніковську О. О. (ХІV літня Універсіада України (09-13.05.2019 р. м. Чернігів) І місце командні змагання серед жінок, І місце парні змагання серед жінок, ІІ місце особисті змагання серед жінок, ІІІ місце змішаний парний розряд); Братейко С. В. (Чемпіонат Європи серед молоді до 21 року (07-11. 03.2018. (Білорусь) м. Мінськ) І місце парний жіночий розряд); Надального Ю. С. (Міжнародні студентські спортивні ігри 25-28.10.2018 р. (Польща) м. Вроцлав) І місце командний чоловічий розряд, ІІ місце особистий чоловічий розряд); Гуд В. К. (ХІV літня Універсіада України (09-13.05.2019 р. м. Чернігів) І місце командні змагання серед жінок, І місце парні змагання серед жінок, І місце особисті змагання серед жінок, І місце змішаний парний розряд; Світовий тур ITTF серед юніорів і кадетів (12-16.09. 2018. (Хорватія) м. Вараждин) ІІІ місце командний жіночий розряд серед юніорів); Лушнікова В. Я. (ХІV літня Універсіада України (09-13.05.2019 р. м. Чернігів) І місце командні змагання серед чоловіків, І місце парні змагання серед чоловіків, ІІІ місце змішаний парний розряд); Лімонова А. С. (ХІV літня Універсіада України (09-13.05.2019 р. м. Чернігів) І місце командні змагання серед чоловіків, І місце парні змагання серед чоловіків, І місце особисті змагання серед чоловіків, І місце змішаний парний розряд).

Чимало перемог приносять університету спортсмени з вільної боротьби, боротьби самбо та дзюдо, які займались та займаються в групах СПВ під керівництвом Шишкіна Олександра Павловича, Гуски Михайла Богдановича, Мазура Василя Йосиповича та Райтаровської Ірини Валентинівни. Найяскравішими перемогами відзначились:

Мельник Олексій (VІІІ літня Універсіада з вільної боротьби, 19-21.04.2007 рік, м. Чернівці (І місце));

Іванов Олег (VІІІ літня Універсіада з вільної боротьби, 19-21.04.2007 рік, м. Чернівці (І місце));

Мерлені Ірина (VІІІ літня Універсіада з вільної боротьби, 19-21.04.2007 рік, м. Чернівці (І місце));

Дорошенко Іван (VІІІ літня Універсіада з вільної боротьби, 19-21.04.2007 рік, м. Чернівці (ІІ місце));

Босий Антон (VІІІ літня Універсіада з вільної боротьби, 19-21.04.2007 рік, м. Чернівці (ІІ місце));

Пульковська Наталія (VІІІ літня Універсіада з вільної боротьби, 19-21.04.2007 рік, м. Чернівці (ІІ місце));

Левковська Ольга (VІІІ літня Універсіада з вільної боротьби, 19-21.04.2007 рік, м. Чернівці (ІІ місце));

Мартинович Надія (І Спортивні студентські ігри України серед ВНЗ ІІІ-ІV рівнів акредитації з дзюдо за олімпійським принципом, м. Ужгород 8-10.04.2008 рік (І місце));

Ребенок Оксана (І Спортивні студентські ігри України серед ВНЗ ІІІ-ІV рівнів акредитації з дзюдо за олімпійським принципом, м. Ужгород 8-10.04.2008 рік (І місце));

– Матросова Анастасія (І Спортивні студентські ігри України серед ВНЗ ІІІ-ІV рівнів акредитації з дзюдо за олімпійським принципом, м. Ужгород 8-10.04.2008 рік (І місце));

Кіндзерська Ірина (Чемпіонат Світу, Нідерланди, жовтень 2009 (ІІ місце),; Чемпіонат Європи, 2009 жовтень (І місце); Чемпіонат Європи, Стамбул, Туреччина, квітень 2011 (ІІІ місце); ХХХ Олімпійські Ігри, Лондон, серпень 2012 (IV місце); Чемпіонат Європи з дзюдо, Угорщина (Будапешт), 23-28 квітня 2013 (ІІІ місце); ХІІ літня Універсіада, Суми, 16-18.04.2015 (ІІ-ІІІ місця));

Ньябалі Кеджау (Чемпіонат Світу, жовтень 2009 (І місце); Чемпіонат Європи, жовтень 2009 (ІІІ місце); (Х літня Універсіада з дзюдо, травень 2011, м. Харків (І місце); Всесвітня Універсіада, Китай, серпень 2011 (ІІІ місце); Чемпіонат Європи серед молоді, Тюмень, Росія, листопад 2011 (ІІ місце); Чемпіонат Європи, Чехія, Прага, листопад 2012 (ІІ місце); Чемпіонат Європи з дзюдо, Угорщина (Будапешт), 23-28 квітня 2013 (командний) (ІІІ місце); І Европейські Ігри, Баку,12-28.07.2015 (ІІІ місце) командне);

Кузьмін Петро (Х літня Універсіада з дзюдо, травень 2011, м. Харків (І місце));

Зантарая Георгій (Чемпіонат Світу, жовтень 2009 (І місце); Чемпіонат Європи, Стамбул, Туреччина, квітень 2011 (І місце); Чемпіонат Європи, Словенія, жовтень 2011 (І місце); Чемпіонат Європи з дзюдо, Угорщина (Будапешт), 23-28 квітня 2013 (командний) (ІІІ місце); Чемпіонат світу, Росія, Челябінськ, 25-31.082014 (ІІІ місце); І Європейські Ігри, Баку, 12-28.07.2015 командне (ІІІ місце));

Василишин Ігор (Чемпіонат Європи, жовтень 2009 (ІІІ місце));

Олійник Павло (ІІ Студентські спортивні ігри України серед ВНЗ з вільної боротьби, грудень 2010 рік, м. Біла церква (І місце); Чемпіонат Європи, Дортмунд, Німеччина, березень 2011 (ІІІ місце); Тбілісі (Грузія), чемпіонат Європи, березень 2013 (І місце); 27-літня Всесвітня Універсіада, Казань (Росія), 6-17.07.2013 (ІІ місце); Чемпіонат світу, Угорщина, Будапешт, 16-19.09.2013 (ІІІ місце));

Буділовський Дмитро (ІХ літня Універсіада з дзюдо, м. Запоріжжя, 02-05.04.2009 (ІІІ місце));

Кутей Гліб (ІІ Студентські спортивні ігри України серед ВНЗ з вільної боротьби, грудень 2010 рік, м. Біла церква (ІІ місце); Чемпіонат Європи серед молоді, Сербія, червень 2011 (ІІІ місце); Львів, ХІ літня Універсіада, квітень 2013 (ІІІ місце));

Кляпка Ульяна (ХІІ літня Універсіада, квітень 2015, м. Суми (ІІІ місце); Чемпіонат України з боротьби самбо, Київ, 25-27.12.2018 р. (І місце); Кубок України з боротьби самбо, 15-18.03.2019 р. (ІІ місце); ХІV літня універсіада з дзюдо, Харків, 23-25. 04.2019 р. (ІІІ місце); Чемпіонат України з боротьби кураш, Хмельницький, 29.09-01.10.2017 (І місце); Чемпіонат Європи з боротьби кураш, Туреччина, 01-04.10.17 р. (ІІ місце));

Нужина Софія (ІІ Студентські спортивні ігри України серед ВНЗ з вільної боротьби, грудень 2010 рік, м. Біла церква (ІІІ місце));

Ярьомка Світлана (Х літня Універсіада з дзюдо, травень 2011, м. Харків (І місце); Всесвітня універсіада, Китай, серпень 2011 (ІІІ місце); Чемпіонат світу, Китай, Гонконг,  жовтень 2012 (ІІІ місце); ХІ Універсіада, Суми, 27-29 квітня 2013 (ІІ місце));

Діброва Владислав (Чемпіонат Європи, Бельгія, жовтень 2011 (ІІІ місце); ХІ Універсіада, Суми, 27-29 квітня 2013 (ІІІ місце));

Макуха Іванна (ІХ літня Універсіада з дзюдо, м. Запоріжжя, 02-05.04.2009 (ІІ місце); Чемпіонат Європи серед молоді, Тюмень, Росія, листопад 2011 (ІІІ місце); Чемпіонат Європи,  Чехія, Прага, листопад, 2012 (ІІ місце); ХІ Універсіада, Суми, 27-29 квітня 2013 (І місце); ХІІ літня Універсіада, 16-18.04.2015, Суми (І місце));

Кіндзерська Ірина (ІХ літня Універсіада з дзюдо, м. Запоріжжя, 02-05.04.2009 (ІІ/І місце));

Олійник Павло (ІІ Студентські спортивні ігри України серед ВНЗ з вільної боротьби, м. Біла Церква, грудень 2010 (І місце));

Лавренюк Юлія (Чемпіонат Європи Загреб, Хорватія, червень 2012 (ІІІ місце); Львів, ХІ літня Універсіада, квітень 2013 (І місце));

Урода Ганна (Чемпіонат Європи Катовиця, Польща, липень 2012 (ІІІ місце); Львів, ХІ літня Універсіада, квітень 2013 (І місце); Чемпіонат Польщі, Хелм, 21-22.04.2016 (І місце); ХІІІ літня Універсіада України, Хмельницький, 17-19.05.2017 (ІІ місце));

Сагалюк Любомир (Львів, ХІ літня Універсіада, квітень 2013 (І місце));

Корольчук Ольга (Львів, ХІ літня Універсіада, квітень 2013 (ІІ місце));

Литвинчук Любомир (Львів, ХІ літня Універсіада, квітень 2013 (І місце));

Пульковська Наталія (Львів, ХІ літня Універсіада, квітень 2013 (ІІ місце)); Чемпіонат Європи, Фінляндія, 01.04-05.04.2014 (ІІ місце));

Діденко Владислав (Чемпіонат світу (командний) (U-21), Словенія, Любляна, 27.10.2013 (ІІІ місце));

Макуха Віктор (Чемпіонат світу (командний) (U-21), Словенія, Любляна, 27.10.2013 (ІІІ місце); Чемпіонат Європи (U-21), Румунія, Бухарест, 19-21.09.2014  командне (ІІ місце); Чемпіонат Європи U-21 Австрія, Оберварт 18-20.09.2015 (ІІІ місце); Чемпіонат світу U-21, ОАЄ, Абу-Дабі, 23-27.10.2015 (ІІІ місце));

Лівач Оксана (Чемпіонат світу серед юніорів, Словакія, 16-20.07.2014 (ІІ місце); Молодіжний чемпіонат Європи, Стамбул, Туреччина, 24.06.2015 (ІІІ місце); Чемпіонат Світу, Бразилія, Сальвадор, 11-16.08.2015 (ІІІ місце); Чемпіонат Європи, Бухарест, Румунія, 21-26.06.2016 (І місце); Чемпіонат Світу,31.08-04.09.2016, Макон, Франція, (ІІІ місце); ХІІІ літня Універсіада України, Хмельницький, 17-19.05.2017 (І місце); Чемпіонат Європи (U-21), Німеччина, Дортмунд, 02-04.07.2017 (І місце); Чемпіонат Європи, 04-09.06.2018, Стамбул, Туреччина (І місце); Чемпіонат Європи, Нові Сад, Сербія, 04-10.03.2019 (І місце); Чемпіонат Європи, Бухарест, Румунія, 8-14.04.2019 (І місце));

Горішна Лілія (Чемпіонат світу з вільної боротьби серед юніорів, Загреб, Хорватія, 09.08.2014 (ІІІ місце); Чемпіонат Європи (U-23), Польща,  25-28.03.2015 (І місце); Чемпіонат Європи (U-23), Русе, Болгарія,  29-03.04.2016 (ІІ місце); Чемпіонат Європи, Бухарест, Румунія, 8-14.04.2019 (ІІ місце));

Марчук Олександр (Чемпіонат Європи з бойового самбо, Ужгород, 1-2.11.2014 (ІІ місце); Чемпіонат Європи з бойового самбо, Міхоловіце, Словакія, 24-25.09.2015 (ІІ місце);  Чемпіонат Світу з Комбат Дзю-Дзюцу, 22-23.07.2016, Спліт, Хорватія (ІІ місце));

Кусяк Іван (Чемпіонат Європи (U-23), Польща,  25-28.03.2015 (ІІІ місце));

Гевондян Шушана (ХІІ літня Універсіада, 16-18.04.2015, Суми (І місце));

Толкач Денис (ХІІ літня Універсіада, 16-18.04.2015, Суми (І місце); Всемірна Універсіада, Корея, 3-14.07.2015 командне (ІІІ місце));

Храмова Юлія (ХІІ літня Універсіада, 16-18.04.2015, Суми (І місце); Чемпіонат світу, 09-12.10.2016, Плоешти, Румунія (І місце); Чемпіонат Світу серед студентів, Нікосія, Кіпр, 09-10.12.2016 (І місце));

Савицький Антон (ХІІ літня Універсіада, 16-18.04.2015, Суми (ІІІ місце); Чемпіонат Європи, Мінськ, Білорусь, 22-23.07.2017 (ІІІ місце); Універсіада, Харків, 23-25.04.2019 (І місце));

Кіт Тетяна (Чемпіонат світу, США, Лас-Вегас, 03-13.09.2015 (ІІІ місце); Чемпіонат Європи, Рига, Латвія, 8-13.03.2016 (ІІІ місце); Чемпіонат Європи (U-23), Русе, Болгарія,  29-03.04.2016 (І місце); Чемпіонат Європи,Сомбатгєй, Угорщина, 28.03-03.04.2017 (І місце); Чемпіонат світу (U-23),Бидгош, Польща, 20-26.11.2017 (ІІІ місце); Чемпіонат Європи, Бухарест, Румунія, 8-14.04.2019 (ІІ місце));

Радулов Семен (Чемпіонат Європи, Рига, Латвія, 8-13.03.2016 (ІІІ місце); Клубний чемпіонат світу, Харків, 28.11 01.12.2016 (ІІІ місце); ХІІІ літня Універсіада України, Хмельницький, 17-19.05.2017 (І місце); Чемпіонат світу з пляжної боротьби, Туреччина, 10-12.10.2017 (І місце); Чемпіонат світу з пляжної боротьби, 04-08.10.2018, Туреччина (ІІ місце));

Cемків Ілона (Чемпіонат Європи (U-23), Русе, Болгарія,  29-03.04.2016 (ІІІ місце); Чемпіонат Європи, Новий Сад, Сербія, 01.05-08.05.2017 (ІІ місце); ХІІІ літня Універсіада України, Хмельницький, 17-19.05.2017 (І місце));

Лесюк Артем (Чемпіонат Європи (U-18), Литва,Каунас, 08-09.05.2016 (І місце); Чемпіонат Європи U21, Гдиня, Польща, 16-17.07.2016 (І місце); Чемпіонат Європи, Подгориця, Чорногорія , 10-12.11.2017, (ІІІ місце));

Гасюк Леонід (Чемпіонат Європи (U-18), Литва,Каунас, 08-09.05.2016 (ІІІ місце); Універсіада, Харків, 23-25.04.2019 (І місце));

Хрящевська Ірина (Кубок Європи, Каунас, Литва, 12.05-15.05.2017 (ІІІ місце); Командний чемпіонат Європи, 18.07.2018, Єкатеринбург, Росія (ІІІ місце); Універсіада, Харків, 23-25.04.2019 (ІІ місце));

Бабенко Олексій (Кубок Європи, Каунас, Литва, 12.05-15.05.2017 (ІІІ місце));

Расуєв Рустам (ХІІІ літня Універсіада України, Хмельницький, 17-19.05.2017 (ІІІ місце));

Семикрас Святослав (Чемпіонат Європи, Будапешт, Угорщина, 13-14.01.2018 (І місце); Чемпіонат Світу, 17-24.07.2018, Тайвань, Тайбей (І місце));

Білодід Дар’я (Чемпіонат Європи, 22-24.06.2018, Подчетртек, Словенія (І місце); Чемпіонат світу, 18-23.09.2018, Баку, Азербайджан (І місце); Чемпіонат світу, 17-21.10.2018, Нассау, Багамські острова (І місце));

Лисак Ангеліна (Чемпіонат Європи, 2-5.00.2018, Рим, Італія (І місце); Чемпіонат Європи, Нові Сад, Сербія, 04-10.03.2019 (ІІ місце));

Береза Христина (Чемпіонат світу, Бухарест, Румунія, 15-18.11.2018 (ІІІ місце); Чемпіонат Європи, Нові Сад, Сербія, 04-10.03.2019 (ІІ місце));

Веркуш Євгеній (Чемпіонат Європи серед кадетів, Дьєр, Угорщина, 17-18.11.2018 (ІІІ місце));

Рудич Вікторія (Універсіада, Харків, 23-25.04.2019 (ІІІ місце));

Врублевська Анастасія (Універсіада, Харків, 23-25.04.2019 (ІІІ місце));

Мишалов Сергій (Універсіада, Харків, 23-25.04.2019 (ІІІ місце));

Снєгов Олександр (Чемпіонат України з боротьби кураш серед юніорів та юніорок,     Хмельницький, 30.09-01.10.2018 р. (ІІІ місце));

Вострєнков Сергій (Чемпіонат України з боротьби кураш серед юніорів та юніорок,     Хмельницький, 30.09-01.10.2018 р. (ІІІ місце));

Гремячев Мирослав (Чемпіонат України з боротьби кураш серед юніорів та юніорок, Хмельницький, 30.09-01.10.2018 р. (І місце); Чемпіонат Європи з боротьби кураш, Солоніке, Греція, 22-24.04.2019 р. (ІІІ місце));

Жижанов Олексій (Чемпіонат Європи з боротьби кураш, Солоніке, Греція, 22-24.04.2019 р. (ІІ місце));

Дзекан Олександр (Чемпіонат України з боротьби кураш, Хмельницький, 29.09-01.10.2017 р. (ІІ місце); Кубок України з боротьби кураш, м. Київ, 28-30.04. 2018 р. (ІІ місце); Чемпіонат України з боротьби на поясах Алиш серед молоді, м. Львів, 21-23.03. 2018 р. (ІІ місце); Кубок України з боротьби кураш, Київ, 7-9.10.2016 р. (ІІ місце);

Марчук Ярослав (Чемпіонат України з боротьби кураш, Хмельницький, 29.09-01.10.2017 р. (ІІІ місце); Кубок України з боротьби кураш, Київ, 7-9.10.2016 р. (ІІІ місце); Чемпіонат України з боротьби кураш серед дорослих, Шепетівка, 1-16.04.2016 р. (ІІІ місце); Кубок України з боротьби кураш серед дорослих, Київ, 7-8.10.2016 р. (ІІІ місце)).

Петруньков Олександр (срібний призер чемпіонату України з боротьби кураш серед дорослих м. Шепетівка 01-04.04. 2016 р.; срібний призер кубку України з боротьби кураш серед дорослих м. Київ 07-08.10. 2016 р.; Бронзовий призер кубку України з боротьби кураш серед дорослих м. Харків 13.05. 2017 р.; Бронзовий призер чемпіонату України з боротьби кураш серед дорослих 29.09.-01.10. 2017 р., м. Хмельницький; Бронзовий призер кубку України з боротьби кураш серед дорослих 30.04.2018 р., м. Київ; Чемпіон України з боротьби кураш серед дорослих 28.09.-29.09. 2018 р., м. Хмельницький).

– Рудов Владислав (Бронзовий призер кубку України з боротьби кураш серед дорослих м. Харків 13.05. 2017 р.; Срібний призер чемпіонату України з боротьби кураш серед юніорів 29.09.-01.10. 2017 р.,  м. Хмельницький; Чемпіон України з боротьби кураш серед дорослих 29.09.-01.10. 2017 р., м. Хмельницький; Чемпіон України з боротьби кураш серед юніорів 30.09.-01.10. 2018 р., м. Хмельницький; Срібний призер ХІV літньої Універсіади з регбі-7, м. Одеса, 22-23. 05. 2019 р.; Срібний призер відкритого всеукраїнського турніру з вільної боротьби, м. Хмельницький, 16-17.05.2019 р.).

Можливо, не усіх спортсменів згадали, які неодноразово ставали чемпіонами чи призерами, навчаючись на факультеті фізичної культури, але це не означає, що ми ними не пишаємось. Вони є історією українського спорту, історією нашого факультету.

Варто зазначити, що великий крок вперед зробили спортсмени з ігрових видів спорту. Зокрема, збірна команда з чоловічого волейболу під керівництвом Євгена Павловича Козака у 1990 році взяла участь у першому чемпіонаті України та виборола право виступати у першій лізі України. З 2003 року команда університету під керівництвом Євгена Павловича бере участь у студентській лізі чемпіонату України серед команд другої та першої ліги, а з 2007 по 2017 роки – у вищій студентській лізі. Команда стала бронзовим призером 2009 року серед команд вищої студентської ліги України.

Чоловіча команда з волейболу Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка – багаторазові чемпіони міста та Хмельницької області серед КФК та вишів ІІІ-ІV рівнів акредитації, десятиразові чемпіони вищої студентської ліги України серед вишів 2010-2017 років, чемпіони ІІІ спортивних ігор України серед вишів ІІІ-ІV рівнів акредитації (м. Харків, 2012), переможці ІХ українсько-польського студентського фестивалю (м. Чернівці, 2012), срібні призери ХІ літньої універсіади України серед вишів (м. Чернігів, 2013), переможці ІV Міжнародного турніру «Кубок свободи», присвяченого пам’яті «Героїв небесної сотні» (м. Чернівці, 2015), чемпіони ХІІ літньої універсіади України серед вишів (м. Суми, 2015), срібні призери ХІІІ літньої універсіади України серед вишів (м. Чернігів, 2017).

Студенти Ковальчук В. О., Тупчій А. В., Жуматій О. В. – срібні призери ХХVІІІ Всесвітньої універсіади (м. Пекін (Китай), 2011), виконали норматив майстрів спорту України з волейболу; Шоркін Д. І. став срібним призером ХХVІІІ Всесвітньої універсіади (м. Кванджу (Корея), 2015), виконав норматив майстра спорту України Міжнародного класу; Плотницький О. Ю., Вієцький Д. О., Полуян Т. А., Головень О.Г., Кучер В. О. – срібні призери чемпіонату Європи U20 (м. Софія (Болгарія), 2016), виконали норматив майстрів спорту України з волей­болу; Ковальчук В. О. та Плотницький О. Ю. чемпіони Євроліги (Швеція, 2017); Вієцький Д. О., Полуян Т. А. – срібні призери чемпіонату Європи з пляжного волей­болу (м. Ріга, 2015), виконали норматив майстрів спорту України з пляжного волейболу; Плотницький О. Ю., Полуян Т.А., Вієцький Д. О. – чемпіони України з волейболу серед команд суперліги (м. Харків, 2015-2017); Лизанець С. І., Краєвський В. О., Патратій В. В., Наложний О. Г., Головень О. Г., Руденко С. В. – бронзові призери чемпіонату України з волейболу серед команд суперліги (м. Він­ниця, 2017), виконали норматив майстрів спорту України з волейболу; Плотницький О. Ю. – срібний призер чемпіонату світу з пляжного волейболу серед U19 (м. Порту (Португалія), 2014), бронзовий призер чемпіонату Європи, виконав норматив майстра спорту України з пляжного волейболу, брав участь у ХХІХ літній  Всесвітній універсіаді у складі збірної команди України серед студентів, посів четверте місце (м. Тайбей (Тайвань), 2017); Кульбіда О. С. – срібний призер чемпіонату України серед команд суперліги (м. Львів) та переможець кубку України, виконав норматив майстра спорту України з волейболу (2017), Кучер В. О. – срібний призер чемпіонату України серед команд супер ліги (м. Харків, 2018), Вієцький Д. О. – бронзовий призер чемпіонату України серед команд супер ліги (м. Хмельницький, 2018), Кучер В. О. – бронзовий призер чемпіонату України серед команд супер ліги ( ВК “МХП” м. Вінниця, 2019), Вієцький Д. О. – чемпіон Сербії (ВК Ok Vojvodina); Мазенко Б. О., Лизанець С. І., Руденко С. В., Патратій В. В. – срібні призери чемпіонату України серед команд супер ліги та срібні призери Кубку України (м. Вінниця, 2019), Головень О. Г. – чемпіон України, переможець Кубку України та Супер Кубку України з волейболу (ВК “Барком Кажани“, 2019), Полуян Т. А. – чемпіон та переможець кубку Словенії та переможець кубка MEVZA (Середньоєвропейський кубок) (ВК АСH Volley Ljubljana 2019). Чоловіча команда з волейболу Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка – чемпіони IV літньої всеукраїнської універсіади (м. Чернігів, 2019).

Уваги заслуговує і жіночий волейбол, який знаходиться на активній стадії розвитку і вдосконалення.

У зв’язку зі смертю викладача кафедри спорту і спортивних ігор Валерія Устимовича Дороша Прозар Микола Володимирович у 2018 році очолив жіночу збірну К-ПНУ імені Івана Огієнка з волейболу. На зональних змаганнях XIV літньої Універсіади України, яка проходила у місті Чернівці 2018 року, команда посіла ІІ місце, це дало їй можливість продовжити боротьбу у фінальній частині. І вже у травні 2019 року команда посідає VI місце серед найсильніших команд України, що стає значним кроком у зміцненні професійних якостей волейболісток.

Неможливо не згадати і про Трушева Віталія, який займався у групі спортивно-педагогічного вдосконалення з футболу під керівництвом доцента кафедри Петрова Олександра Петровича. У 2003 році він став гравцем Паралімпійської збірної команди України. Є трьохразовим чемпіоном Паралімпійських ігор (Афіни, Греція 2004 р.; Пекін, Китай 2008 р.; Ріо-де-Жанейро, Бразилія 2016 р.), чемпіоном світу (Буенос-Айрес, Аргентина 2003 р., SAN-LUIS, Аргентина 2017 р.), чемпіоном Всесвітніх ігор (Нью-Лондон, США 2005 р.), чемпіоном континентального кубка (Голландія 2009 р., Іспанія 2013 р.), трьохразовим чемпіоном Європи (Дублін, Ірландія 2006 р., Глазго, Шотландія 2010 р., Майя, Португалія 2014 р.), срібним призером Паралімпійських ігор (Лондон, Великобританія 2012 р.), срібним призером чемпіонату світу (Англія 2015 р.), бронзовим призером чемпіонату світу (Ріо-де-Жанейро, Бразилія 2007 р., Нідерланди, м. Hof Van Saksen), дворазовим чемпіоном України (Євпаторія 2008 р., 2009 р.).

Має державні нагороди: Почесна Грамота Кабінету Міністрів України (2004 р., 2008 р., 2012 р.), ордени «За заслуги» Ш, ІІ та I ступенів (2004 р., 2008  р., 2012 р.), орден «За мужність» III степеня (2016 р.), Почесна Грамота Верховної Ради України (2004 р.), відзнака міської ради міста Кам’янця-Подільського «Честь і шана» (2004 р.).

Що стосується чоловічого футболу, то він продовжує розвиватися і після смерті Петрова О. П. під керівництвом Авінова Віталія Леонідовича та Петрова Андрія Олександровича. Збірна команда університету займає V-VIII місця під час  ХІІІ літньої Універсіади України сезону 2016-2017 рр. (перезалік зі Студентської ліги) та VII-VIII місця під час ХІV літньої Універсіади України сезону 2018-2019 рр., м. Тернопіль. Студенти нашого факультету у футбольній команді «Фортеця» здобувають V-VI місця під час Чемпіонату України з футболу серед ЗВО сезону 2018-2019 рр.; IV місце у Чемпіонаті Хмельницької області з футзалу сезонів 2017-2018 рр. та 2018-2019 рр. та V місце у Чемпіонаті Хмельницької області з футболу тих же років.

З 2011 року активно розвивається і жіночий футбол під тренерством Стасюка Вадима Анатолійовича. Так, цього ж року, команда посіла V-VІ місця під час Х літньої Універсіади України, що проходила у Чернігові. ІІ місце команда виборола приймаючи участь у ІІІ Спортивних іграх України серед вищих навчальних закладів  ІІІ-ІV рівнів акредитації,   які   проводилися  з 20 по 25  червня 2012 року у м. Харкові. ХІ літня Універсіада України принесла збірній команді V-VІ місця, ХІІ Універсіада – V місце, і лише під час ХІV літньої Універсіади України, яка відбувалась 13-16 травня 2019 р. у
м. Харкові, команда завоювала ІІІ місце. Серед призерів були наступні студенти нашого університету: Олійник У. В.,  Косік М. О., Жогел А. Л.,  Малець В. В., Гончар Х. Г., Петровська А. Л., Слободянюк Ю. О., Атаманюк А. М., Тополюк Є. М., Вегерич Н. С., Голованчук К. В., Варик В. П., Лісінська Ю. О., Балух М. М.,  Бик Я. Р. (факультет фізичної культури),  Тимощук М. І., Городинська Г. М. (факультету корекційної та соціальної педагогіки і психології), Подольська Н. С. (педагогічний факультет).

Що стосується науки, то, починаючи з 2000 року, науково-педагогічні працівники кафедри спорту і спортивних ігор розпочинають активну наукову діяльність. За останні роки НПП опубліковано значна кількість наукових та навчально-методичних праць, в тому числі навчальних посібників, навчальних програм, методичних розробок, публікацій у наукових виданнях вітчизняного та європейського рівнів.

Серед них варто відзначити такі навчально-методичні матеріали: Сінгаєвський С. М. «Фізичне виховання школярів», «Змістово-організаційні основи: Професійно-педагогічне практикування студентів (спеціальність: вчитель фізичної культури)», «Фізичне виховання – здоров’я школярів: Методологічні, змістово-спрямувальні та управлінські основи впровадження в практику», «Фізичне виховання – здоров’я нації»; Прозар М. В., Козак Є. П. «Теорія і методика викладання спортивних ігор (волейбол): навчальний посібник»; Гуска М. Б., Дорош В. У., Козак Є. П., Стасюк І. І. «Рухливі та рекреаційні ігри і спеціальні вправи у навчально-тренувальному процесі юних волейболістів»; Гуска М. Б., Дорош В. У., Козак Є. П., Стасюк І. І. «Організація і проведення змагань зі спортивних ігор (волейбол)»;  Прозар М. В., Слюсарчук В. В., Зубаль М. В., Телебей С. М. «Теорія і методика викладання спортивних ігор: навчально-методичний посібник»; Зубаль М. В., Телебей С. М. «Управління фізичним вихованням у загальноосвітньому навчальному закладі: навчально-методичний посібник»; Зубаль М. В., Гуска М. Б., Гуска М. В., Стасюк І. І. «Перша долікарська допомога та критичні ситуації під час подорожей: навчально-методичний посібник»; Зубаль М. В., Райтаровська І. В. «Організація краєзнавчо-оздоровчої туристичної діяльності: методичні рекомендації»; Шишкін О. П., Райтаровська І. В. «Можливості людини у водному середовищі в умовах надмірних навантажень: навчально-методичний посібник»; Райтаровська І. В., Шишкін О. П. «Теорія і методика викладання плавання: методичні рекомендації»; Арзютов Г. М., Солопчук Д. С., Чистякова М. О., Шишкін О. П. «Україна у міжнародному спортивному студентському русі: монографія» та інші.

У 2016 році факультет відкрив спеціальність 017 Фізична культура і спорт і кафедра спорту і спортивних ігор стала випусковою для неї. Тому з цього року науково-педагогічні працівники сумлінно працюють над удосконаленням навчального процесу для тренерів з обраного виду спорту, вводять нові навчальні дисципліни, виробничі практики, які формують лише найкращі професійні якості майбутніх тренерів. На кафедрі діють наукові проблемні групи (гуртки), у яких беруть участь здобувачі вищої освіти, активно організовується виховна та профорієнтаційна робота. Щомісячно проводяться наукові та методичні семінари кафедри спорту і спортивних ігор, на яких обговорюються найактуальніші проблеми сучасної освіти, шляхи їх вирішення, міжнародний досвід освітньої системи, введення в навчальний процес інноваційних методів та форм проведення аудиторних занять, засоби покращення успішності здобувачів вищої освіти тощо.

 Кафедра спорту і спортивних ігор є провідною на факультеті фізичної культури. НПП та допоміжний персонал постійно працюють над удосконаленням освітнього процесу та впровадження нових ідей, проектів, форм та методів для ефективної реалізації програмних результатів навчання.  Крім того, між працівниками кафедри завжди панує атмосфера дружності, щирості, організованості та взаємодопомоги.

Визначні випускники кафедри спорту і спортивних ігор

Білодід Геннадій Григорович – заслужений майстер спорту України, бронзовий призер чемпіонату світу серед молоді з дзюдо (м. Порту, Португалія, 1996 р.),  бронзовий призер чемпіонату  Європи серед молоді ( м. Любляни, Словенія, 1997 р.), бронзовий призер Всеукраїнських літніх спортивних ігор (Донецьк, 1999), срібний призер чемпіонату світу з самбо (2002 р.), чемпіон Європи з дзюдо (2003 р.), учасник Олімпійських ігор (V місце, 2004 та 2008 рр.),  майстер спорту міжнародного класу, заслужений майстер спорту.

Дутчак Мирослав Васильович – член гандбольної команди інституту (1977-1981 рр.), перший проректор з науково-педагогічної роботи Національного університету фізичного виховання і спорту України, доктор наук з фізичного виховання та спорту, професор, заслужений працівник фізичної культури і спорту України.

Захарова Галина Петрівна – відповідальний секретар федерації гандболу імені І. Є. Турчина, випускниця факультету фізичного виховання (1972 р.), дев’ятиразова чемпіонка СРСР, семиразова володарка Кубку європейських чемпіонів у складі команди «Спартак» (Київ), заслужений майстер спорту міжнародного класу, бронзова та срібна чемпіонка у складі команди чемпіонатів світу, чемпіонка ХХІ Олімпійських ігор (1976 р.).

Кіркевич Марія Петрівна – випускниця факультету фізичного виховання (1972 р.), заслужений майстер спорту з гандболу, олімпійська чемпіонка (1976 р., Монреаль), семиразова володарка Кубку європейських чемпіонів, десятиразова чемпіонка СРСР, срібна і бронзова призерка чемпіонатів світу, заслужений працівник фізичної культури, доцент, завідувач кафедри фізичного виховання та спорту Національного транспортного університету, власниця ордену «Княгині Ольги» ІІІ ступеня.

Ковалець Сергій Іванович – випускник факультету фізичної культури (1994), майстер спорту України міжнародного класу з футболу, головний тренер ФК «Львів».

Коробчук Василь Павлович – закінчив факультет у 2009 році; заслужений тренер України з футболу, тренер-викладач з футболу в обласному центрі «Інваспорт», нагороджений відзнакою «За заслуги перед міською громадою», активно брав участь у підготовці збірної області з футболу серед команд, учасники яких мають відхилення у здоров’ї.

Мерлені Ірина Олексіївна – олімпійська чемпіонка з вільної боротьби (Афіни, 2004 р.), триразова чемпіонка світу (2000, 2001, 2003 рр.), дворазова чемпіонка Європи, срібна призерка чемпіонату світу (2007 р.) у ваговій категорії до 48 кг, багаторазова переможниця міжнародних турнірів і національної першості, найкращий борець світу серед жінок, заслужений майстер спорту міжнародного класу з вільної боротьби.

Павловський Степан Іванович – інструктор Кам’янець-Подільського міського спорткомітету з 1984 по 1994 рр., спеціаліст Кам’янець-Подільського районного відділу молоді та спорту, завідувач відділу фізичної культури і спорту Кам’янець-Подільської міської ради з 1999 року.

Порадник Людмила Костянтинівна – двохразова олімпійська чемпіонка (1976 р., Монреаль), двохразова срібна призерка чемпіонатів світу, бронзова призерка чемпіонату світу,  дванадцятиразова чемпіонка СРСР, семиразова володарка Кубку європейських чемпіонів, дворазова чемпіонка Спартакіади народів СРСР з гандболу, заслужений майстер спорту, заслужений працівник фізичної культури.

Турчин Ігор Євдокимович – найкращий тренер світу (1976 р.), кандидат педагогічних наук, заслужений тренер СРСР і УРСР; його команди двічі вигравали Олімпійські ігри, 13 разів здобували кубок європейських чемпіонів (1971-1993 рр.), 61 вихованка Ігоря Турчина має золоті медалі чемпіонок СРСР, його та команду за визначні досягнення у спорті занесено до Книги рекордів Гіннеса.

Турчина Зінаїда Михайлівна – президент гандбольного клубу «Спартак» ім. І. Турчина, дворазова олімпійська чемпіонка (1976 р., Монреаль, 1980 р., Москва), бронзова призерка олімпіади (1988 р., Сеул), дворазова чемпіонка чемпіонатів світу (1982 р., 1986 р.), 20-разова чемпіонка СРСР, 13-разова володарка Кубка європейських чемпіонів, 3-разова чемпіонка спартакіади народів СРСР і кубка СРСР з гандболу, заслужений майстер спорту, найкраща гандболістка століття, почесна громадянка міста Києва.

 

Сьогодні на кафедрі працюють:

  1. Прозар Микола Володимирович – завідувач кафедри спорту і спортивних ігор, кандидат наук з фізичного виховання та спорту, доцент;
  2. Стасюк Іван Іванович – декан факультету фізичної культури, кандидат наук з фізичного виховання та спорту, доцент;
  3. Зубаль Майя Вікторівна – кандидат наук з фізичного виховання та спорту, доцент;
  4. Гуска Михайло Богданович – кандидат наук з фізичного виховання та спорту, доцент;
  5. Козак Євген Павлович – кандидат педагогічних наук, доцент;
  6. Алєксєєв Олександр Олексійович – кандидат педагогічних наук, старший викладач;
  7. Шишкін Олександр Павлович – доцент;
  8. Райтаровська Ірина Валентинівна – старший викладач;
  9. Петров Андрій Олександрович – кандидат педагогічних наук, викладач;
  10. Стасюк Вадим Анатолійович – кандидат наук з фізичного виховання та спорту, викладач;
  11. Мазур Василь Йосипович – викладач;
  12. Авінов Віталій Леонідович – викладач;
  13. Одайник Валерій Вікторович – викладач;
  14. Мілаєнко Аліна Сергіївна – старший лаборант;
  15. Петрова Юлія Миколаївна – старший лаборант, провідний фахівець навчального відділу.

Науково-педагогічні працівники кафедри забезпечують викладання навчальних дисциплін для спеціальностей 017 Фізична культура і спорт, 014 Середня освіта (Фізична культура), 227 Фізична терапія, ерготерапія освітніх ступенів «бакалавр» та «магістр». Зокрема, викладачі кафедри спорту і спортивних ігор викладають такі навчальні компоненти як:

  • Вступ до спеціальності (Алєксєєв О. О.);
  • Одноборства (Шишкін О. П., Мазур В. Й.);
  • Спортивні та національні види боротьби (Зубаль М. В., Гуска М. Б., Мазур В. Й.);
  • Теорія і методика одноборств (Шишкін О. П., Мазур В. Й.);
  • Паралімпійський спорт (Прозар М. В., Стасюк В. А.);
  • Спортивна метрологія (Прозар М. В., Алєксєєв О. О., Петров А. О.);
  • Управління у сфері фізичного виховання (Зубаль М. В.);
  • Професійна майстерність тренера (Стасюк І. І., Алєксєєв О. О.);
  • Нетрадиційні види спорту (Прозар М. В., Петров А. О.);
  • Теорія і методика обраного виду спорту (Шишкін О. П.);
  • Система підготовки спортсменів в олімпійському спорті (Стасюк І. І.);
  • Професійна майстерність тренера (Стасюк І. І.);
  • Контроль у фізичному вихованні та спорті (Прозар М. В., Стасюк В. А.);
  • Основи теорії і методики рекреаційно-оздоровчого туризму (Зубаль М. В., Гуска М. Б., Мазур В. Й.);
  • Теорія і методика викладання рухливих ігор і забав (Зубаль М. В., Гуска М. Б., Мазур В. Й.);
  • Теорія і методика рухливих ігор і забав (Зубаль М. В. , Гуска М. Б., Мазур В. Й.);
  • Організація краєзнавчо-туристичної діяльності (Зубаль М. В., Гуска М. Б., Петров А. О.);
  • Теорія і методика викладання спортивних ігор (Прозар М. В., Стасюк В. А., Петров А. О.);
  • Теорія і методика викладання плавання (Шишкін О. П., Райтаровська І. В., Авінов В. Л.);
  • Теорія і методика плавання (Шишкін О. П., Райтаровська І. В., Стасюк В. А.);
  • Сучасні технології у фізичній культурі та спорті (Зубаль М. В., Мазур В. Й.);
  • Управління сферою спорту (Зубаль М. В., Гуска М. Б.);
  • Основи теорії спортивних змагань (Прозар М. В., Стасюк В. А.);
  • Адаптація в спорті (Козак Є. П.);
  • Теорія і методика спортивних одноборств (Шишкін О. П., Мазур В. Й.).

Крім навчальних дисциплін, науково-педагогічними працівниками проводяться тренувальні заняття в групах спортивно-педагогічного вдосконалення з волейболу, пляжного волейболу, футболу, футзалу, гандболу, баскетболу, настільного тенісу, боротьби самбо, вільної боротьби, дзюдо, велоспорту. У групах займаються МСМК, МС, КМС, студенти І, ІІ, ІІІ розрядів, які беруть участь у змаганнях різного рівня та характеру.

Викладачі кафедри спорту і спортивних ігор є науковими керівниками кваліфікаційних робіт здобувачів освітньо-кваліфікаційного рівня «магістр», авторами навчальних посібників, методичних рекомендацій, наукових статей, учасниками міжнародних та Всеукраїнських науково-практичних конференцій, керівниками навчальних та виробничих практик, організаторами спортивно-масових заходів, учасниками профорієнтаційної роботи.

Останні декілька років науково-педагогічні працівники кафедри активно працюють над розробкою нових та удосконаленням наявних комплексів навчально-методичного забезпечення дисциплін, впроваджують в освітній процес інноваційні технології організації та проведення навчально-тренувальних занять, запозичують досвід інших ЗВО, зокрема іноземних, під час проходження стажування, розробляють нові освітньо-професійні програми спеціальності 017 Фізична культура і спорт відповідно до вимог ринку праці та запитів стейкхолдерів.

Велика увага приділяється практичній підготовці здобувачів вищої освіти, зокрема, такі НПП як: Зубаль М. В., Прозар М. В., Райтаровська І. В., Гуска М. Б. розробляють робочі програми навчальних практик з плавання, організації та проведення туристичних походів, спортивних ігор, виробничої практики в ДЮСШ. Головне завдання цих практик полягає у якісній практичній підготовці висококваліфікованих працівників, які зможуть володіти і використовувати свої професійні здібності у сфері фізичної культури і спорту. А також вироблення у студентів-практикантів загальних та спеціальних фахових компетентностей, які формуються в результаті правильної організації практичної підготовки.

Колектив кафедри зосереджує основну увагу на вдосконаленні та оновленні навчального процесу, на розв’язанні освітніх проблем, які виникають у зв’язку з впровадженням новітніх форм і засобів організації аудиторного та поза аудиторного навчання, на розвиткові кафедри як структурного підрозділу з точки зору як наукових, так і спортивних досягнень.