Історія кафедри спорту і спортивних ігор

18 червня 1975 р. наказом Міністерства освіти СРСР кафедру легкої атлетики та спортивних ігор перейменовано на кафедру спорту і спортивних ігор (завідувач кафедри – Б.О. Одинцов), а 22 червня 1981 р. наказом Міністерства освіти УРСР кафедру спорту і спортивних ігор поділено на дві – спорту і спортивних ігор (завідувач – С.М. Сінгаєвський), легкої атлетики з методикою викладання (завідувач – В.О. Жабенко).

Кафедра спорту і спортивних ігор виявилася наймолодшою у складі кафедр факультету, хоча цикл її дисциплін та викладачі, які їх викладали, увійшли до сторінок історії як одні з перших у роки заснування факультету. Ними були: Л.М. Ляпустіна, В.К. Малахов, Д.Я. Цвіркун, І.Ф. Ракута, Є.В. Гільд, М.П. Ленчин, В.М. Качур. Склад кафедри у 1981 році був такий: С.М. Сінгаевський (завідувач кафедри) (1963 р.), В.І. Білоус (1970 р.), Т.А. Сапешко, І.О. Кирилов (1978 р.), І.І. Чупрін, О.П. Чміль, О.П. Шишкін, І.О. Федотова.

У різні часи кафедру очолювали: С.М. Сінгаєвський (1981-1983 рр.), І.І. Чупрін (1983-1984 рр.), Е.Л. Левицький (1984-1999 рр.), І.О. Кирилов (1999-2006 рр.), О.П.Петров (з 2006 року).

Успішно захистили кандидатські дисертації викладачі кафедри С.М. Сінгаевський, Л.М. Слупський. А ряд викладачів досягли значних успіхів у навчальній та науковій роботі, окремі удостоєні почесних звань та відзнак: доцент С.М. Сінгаєвський — Заслужений працівник фізичної культури і спорту України, Відмінник освіти України; доцент Е.Л. Левицький — Заслужений працівник фізичної культури і спорту України, Суддя національної категорії; доцент В.І. Білоус — Відмінник народної освіти України; доцент О.П. Шишкін — Заслужений тренер України, Суддя міжнародної категорії, доцент О.П. Петров — Заслужений тренер України. В історії розвитку кафедри та факультету особливої уваги заслуговує С.М. Сінгаєвський, який тривалий час перебував на адміністративних посадах.

С.М. Сінгаєвський — кандидат педагогічних наук, заслужений працівник фізичної культури і спорту України, Відмінник освіти України. Розпочав викладацьку діяльність на факультеті у 1963 році. У 1981—1982 роках працював на посаді завідувача кафедри спорту і спортивних ігор. Обирався секретарем партійного бюро факультету, депутатом міської ради. Очолював факультет 19 років (1983—2002 рр.). Відповідальні посади зобов’язували докладати немалі зусилля, спрямовані на організацію навчально-виховного процесу, наукової роботи, вирішення кадрових питань, на підвищення рівня навчально-трену¬вального процесу, підготовку спортсменів міжнародного класу, розвиток окремих видів спорту, підвищення ролі колективу кафедри, факультету, інституту в спортивних здобутках України. Так було здійснено конкретні зміни в навчально-виховному процесі, збільшилась кількість і якість публікацій членів кафедри, значно підвищився кваліфікаційний рівень студентів-спортсменів та їх досягнень.

С.М. Сінгаєвський був висококваліфікованим і ерудованим викладачем, володів глибокими, різнобічними професійними знаннями. Активно і плідно займався науковою діяльністю, був автором багатьох наукових праць, зокрема, навчальних посібників, монографії.

У С.М. Сінгаєвського яскраво проявився талант компетентного керівника, умілого організатора, який професійно і наполегливо спрямовував та об’єднував зусилля колективу факультету фізичної культури на підготовку педагогічних кадрів — вчителів школи; постійно дбав і про підготовку спортсменів вищої кваліфікації, які гідно захищали спортивну честь університету, міста, області і країни на змаганнях різного рангу — Олімпійських іграх, чемпіонатах світу, Європи, України. На відзнаку високих успіхів спортсменів факультету у світі і в Європі 27 разів підіймали Державний прапор України.

Студенти, випускники і викладачі факультету у різні роки успішно виступали на Олімпійських іграх, чемпіонатах і першостях Світу, Європи, СРСР, України. Вихованці факультету завоювали 12 олімпійських медалей — 10 золотих, 2 бронзові, понад 50 медалей різного ґатунку на чемпіонатах Світу, Європи, СРСР.

Є люди, чий внесок у спортивну славу факультету є особливо помітним. Ці слова повною мірою стосуються випускника нашого факультету Ігоря Турчина. Київський “Спартак”, який він очолював, виграв 20 чемпіонатів СРСР і 12 Кубків Європейських чемпіонів. За високі показники у міжнародних змаганнях “Спартак” і його тренера було внесено до Книги рекордів Гіннеса. За даними Європейської гандбольної федерації “Спартак” нині займає перше місце у рейтенгу жіночих команд Європи. Спартаківки ЗМС 3. Турчина, Л. Бобрусь, М. Маршуба, Г. Маноха — випускниці нашого факультету двічі завойовували звання чемпіонів Олімпійських ігор (1976,1980), бронзові призери (1988 р.), двічі — чемпіони Світу.

Успішними також були виступи команд баскетболістів (тренер — С.М. Сінгаевський), волейболістів (тренер — Л.М. Слупський), жіноча баскетбольна команда (тренер — Т.А. Сапешко). Чоловіча команда гандболістів (1968 р.) стала чемпіонкою педвузів України і її гравцям присвоєно звання кандидатів у майстри спорту СРСР (тренер — Л.О. Цветков, капітан команди — В. Олищук).

Велика заслуга у послідовній, цілеспрямованій роботі, що пов’язана з навчанням на факультеті спортсменів високого класу у 1980-х і 1990-х роках, належала декану факультету С.М. Сінгаєвському. Особливих успіхів досяг викладач-тренер О.П. Шишкін.

Значна кількість студентів успішно виступила на міжнародних змаганнях — Олімпійських іграх, чемпіонатах Світу та Європи. Гордістю факультету та університету стали заслужений майстер спорту, 4-разова Чемпіонка світу учасниця Олімпійських ігор в Атланті з боротьби дзюдо (5 місце) Тетяна Бєляєва; заслужений майстер спорту, дворазовий чемпіон світу, бронзовий призер XXVI Олімпійських Ігор Заза Зазіров; майстер спорту Міжнародного класу, володар Кубка світу з боротьби самбо Марина Чистякова; призер чемпіонату світу з боротьби дзюдо Ольга Ніколайчук; чемпіони та призери чемпіонатів Європи і Світу, майстри спорту України Міжнародного класу Олександр Журавель, Олександр Коломіець, Ігор Савчук, Олег Мартиненко, Олександр Вовк, Руслан Задворний, Геннадій Білодід, Алла Климович, Галина Том’як, Наталія Войналович, Олена Кумечко, Анжела Цуркан.

У 1982 С.М. Сінгаєвський успішно захистив кандидатську дисертацію. Був автором понад 50 наукових праць, серед яких навчальні посібники “Концептуально-змістові напрями оптимізації процесу виховань школярів” (2000), “Змістово-організаційні основи професійно-педаггогічного практикування студентів” (2000), “Вступ до спеціальності: учите/ фізичної культури” (2001) та інші. Найвагомішою працею була монографія “Фізичне виховання — здоров’я нації: методологічні, змістово-спрямувальні, організаційно-управлінські основи впровадження в практику”(2001).

Відомою постаттю на кафедрі та факультеті був В.І. Білоус, який навчався у Москві в цільовій аспірантурі Державного центрального ордена Леніна інституті фізичної культури. Після її завершення повернувся на факультет і виконував обов’язки заступника декана. Розумний, обдарований фахівець створив багато наукових праць, методичних посібників. Найвагомій з них — “Спортивно-педагогічне удосконалення” — складається з двох томів.

Історія кафедри у період з 2000 по 2003 роки свідчить про потужний розвиток науково-дослідної роботи. Для навчання до стаціонарної аспірантури вищих навчальних закладів України за цільовими направленнями факультету та університету направлено викладачів кафедри: у 2000 р. — Є.П. Козак; у 2001 р. – О.П. Федорак; у 2003 р. – М.В. Зубаль.

Самостійно працює над кандидатською дисертацією викладач М.Б. Гуска. Серед ВНЗ України, де навчаються аспіранти факультету, — Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова (м. Київ); Тернопільський державний педагогічний інститут ім.. Володимира Гнатюка.. Як результат студентської науково-дослідної роботи, упродовж 2000—2003 років, студентами випускних курсів на позитивні оцінки були захищені 28 дипломних робіт.

Протягом трьох років студенти кафедри брали активну участь у ІІ турі Всеукраїнської олімпіади з теорії і методики фізичного виховання. У 2003 р. студент 4 курсу А.В. Заїкін посів 2 місце серед 52 учасників. На факультеті успішно працює магістратура. Протягом 2000-2007 рр. магістратуру успішно закінчили майже всі викладачі кафедри.

Серед них варто відзначити такі навчально-методичні матеріали: Сінгаєвський С.М. “Фізичне виховання школярів”, “Змістово-організаційні основи: Професійно-педагогічне практикування студентів (спеціальність: вчитель фізичної культури)” (2000), Сінгаєвський С.М. “Фізичне виховання – здоров’я школярів: Методологічні, змістово-спрямувальні та управлінські основи впровадження в практику” (2002), “Фізичне виховання — здоров’я нації” (2002).

Колектив кафедри зосереджує увагу на проблемах, розв’язання яких дозволить зміцнити провідні позиції кафедри у системі підготовки висококваліфікованих фахівців з фізичного виховання і спорту.